Gå till huvudinnehåll

Ledsagarservice (LSS)

Ledsagarservice innebär att en person med funktionsnedsättning får stöd av en ledsagare. Syftet är att möjliggöra delaktighet i samhällslivet och kontakt med andra.

Så ansöker du 

Skicka ansökan till Inspektionen för vård och omsorg (IVO), se länk. 

Inspektionen för vård och omsorg
Adress:
Inspektionen för vård och omsorg
Box 45184
104 30 STOCKHOLM
Telefon:
010-788 50 00
E-post:

Verksamheten bedrivs enligt 9 § 3 lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) och behöver tillstånd från IVO.

Ledsagarservice kan till exempel innebära att få hjälp att ta sig till och från olika platser, delta i olika aktiviteter eller att handla. Ledsagarservice kan utföras i form av regelbunden eller tillfällig hjälp, och insatsen anpassas efter personens behov och önskemål. 

Tillståndet är inte geografiskt begränsat  

Denna typ av verksamhet kan bedrivas i flera kommuner inom ramen för samma tillstånd. För bland annat hemtjänst enligt socialtjänstlagen (SoL) samt personlig assistans, ledsagarservice, avlösarservice och biträde av kontaktperson (samtliga fyra verksamheter enligt LSS) gäller ett tillstånd för den juridiska personen, inte geografiskt specificerade utförarenheter. 

Om du fått avslag