Hotell- och pensionatsrörelse

Du som ska driva ett hotell eller pensionat för minst nio gäster eller som har minst fem gästrum behöver anmäla detta till polisen. Du måste också meddela polisen om ändringar eller om rörelsen upphör.

Så anmäler du 

Skicka anmälan via den e-tjänst som finns på polisens webbplats. Det går också att skicka anmälan via e-post eller per post till polisen i det län där hotellet eller pensionatet ligger. 

Information om anmälan 

Om du ska bedriva en hotell- eller pensionatsrörelse som kan ta emot minst nio gäster eller som omfattar minst fem gästrum behöver du anmäla detta till polisen. Anmälan ska göras skriftligen och innan verksamheten påbörjas. Anmälan är kostnadsfri. 

Du behöver inte göra en anmälan för bostäder som används för vård, tillsyn, utbildning eller uppfostran.

Du behöver inte heller göra en anmälan för obemannade stugor som används för tillfällig övernattning eller enkelt utrustade stugor utan vatten och avlopp på campingplatser. 

Anmälan ska innehålla vissa uppgifter om hotellet eller pensionatet och om verksamhetsutövaren. Om några uppgifter som har anmälts sedan ändras ska detta meddelas till polisen. Detsamma gäller om verksamheten upphör. 

Det är den som ska driva verksamheten som ska göra anmälan. Bedrivs verksamheten av ett företag (eller annan juridisk person) ska en behörig företrädare för bolaget göra anmälan. Om verksamheten bedrivs i form av enskild näringsverksamhet (fysisk person) är det som huvudregel näringsidkaren själv som ska göra anmälan. 

Tillsyn 

Polismyndigheten utövar tillsyn över hotell- och pensionatsrörelser.